تبلیغات
دنیای خودرو

.:. امروز :
   
 
آرشیو موضوعی
پیوندها
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
لیگ برتر والیبال
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
عکسهای هالیوودی
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
ویرانه ی دل
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
دنیای خودرو
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
خرید و فروش حواله خودرو
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
عکس--دانلود--موزیک
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
ایستگاه دانایی
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
بررسی مسائل سیاسی و فرهنگی
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
بهترین سایت دانلود نرم افزار های روزدنیا
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
عشق آسمانی
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
ترفندستان
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
دنیای خودرو
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
ترفند کامپیوتر
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
بهترین ترفند ها وآموزشها
امكانات
ابر برچسب ها
فولكس‌واگن , خودروهای خارجی , مرسدس اس ال , خبر خودرو , کمپانی پورشه , اس ال , سیمکای آلمان , خارجی , porsche , پورشه باکستر , پورشه , لندروور , EFI , خودرو , كمپانی , اسپرت , عکس ماشین , کمپانی , عکس , سواری , ب‌ام‌و , چهارچرخ , چرخ , مصرف , آئودی , تصاویر خودرو , بی ام و , ماشین , مرسدس , كیفیت ,

تبلیغاتدنیای‌خودروـ چیا فوأدی: اگر به مجموعه تاریخی كاخ سعدآباد تهران رفته باشید در كنار تمام آن ساختمان‌های زیبا، نام یك موزه متفاوت به چشم‌تان خورده است. موزه برادران امیدوار. نه، اشتباه نكنید این برادران هیچ نسبتی با خانواده پهلوی ندارند. از ایل و تبار قاجار هم نیستند. شمال شهری هم نیستند بلكه متولد خیابان ری و به قول معروف بچه‌های زیر بازارچه سید ابراهیم هستند. شاید نام آنها را شنیده باشید اما اگر هم نشنیده‌اید زیاد مقصر نیستید چون متاسفانه زیاد قدر آنها را ندانسته‌اند.

عبدالله و عیسی امیدوار كه بعدها به غرب تهران رفتند و در خیابان 30 متری ساكن شدند تا مقطع دیپلم درس خواندند. حتماً از سن و سالشان می‌پرسید. این دو برادر سن و سالشان را به هیچ‌كس نمی‌گویند اما آنها در سال 1333 با دو موتورسیكلت دور دنیا را گشتند و چند سال بعد برگشتند. اما قبل از اینكه برگردند ماه‌ها و سال‌ها با قبیله‌ای وحشی و عقب مانده آمازون و آفریقا زندگی كردند. به قطب شمال رفتند و با اسكیموها رفیق شدند و از یخ‌های قطب ماهی گرفتند، و از همه اینها فیلم گرفتند. مثل اینكه فیلم‌های مستند این دو برادر اولین فیلم‌های مستند از زندگی آدمخوارها و اسكیموهاست. آنها برای ارضای حس كنجاوی‌شان به اقصی‌نقاط كره خاكی سفر كردند و كاری كردند كه هیچ كس پس از آنها نتوانسته آن را انجام دهد. كنجكاوی آنها جالب است. «می‌خواستیم بدانیم انسان‌ها در سرزمین‌های دور چطوری هستند؟»

آمادگی برای استارت سفر دور دنیا

زمانی كه تحصیلات این دو برادر در مقطع دیپلم به پایان می‌رسد، میلی به ادامه تحصیل در آنها دیده نمی‌شود. چون آنها رشته تحصیلی دانشگاهی مورد علاقه‌شان را به دانشگاه‌های آن زمان ایران (یعنی اواخر دهه 20 و اوایل دهه 30) نمی‌یابند. آنها در فكر سفر بودند. سفر به سرزمین‌های دور آنها از كودكی به سرزمین‌های دور می‌اندیشیدند و برای رسیدن به سفرهای دور خود را آماده كردند. برنامه‌ریزی آنها به حدی دقیق بود كه مویی‌ لای درزش نمی‌رفت. در سال 1330 آنها برنامه‌هایشان را برای سفر به دور دنیا آغاز كردند. سه سال برنامه‌ریزی آنها به این صورت بود كه برادران امیدوار زبان انگلیسی را به خوبی یاد گرفتند و آنقدر مسلط شده بودند كه خودشان هم باورشان نمی‌شد. عیسی امیدوار با یك دوچرخه، بله، فقط با یك دوچرخه از ایران به تركیه می‌رود و از تركیه به سوریه می‌رود و پس از سفر آزمایشی‌اش از عراق و مرز خسروی دوباره وارد ایران می‌شود. جالب اینجاست كه همزمان با او عبدالله، برادر دیگر با یك دوچرخه سفر به دور ایران را آغاز می‌كند و باز هم همزمان با عیسی وارد تهران می‌شود. حالا نوبت مطالعه‌روی كشورهای خاور دور است. سال 1332 آنها مطالعات خود را شروع می‌كنند. آنها درسی را می‌خوانند كه امتحانش كاملاً عملی است. استاد درسشان هم طبیعت و تقدیر است. همه چیز آماده است الا وسیله نقلیه مطمئن. آنها فكر اینجای كار را هم كرده‌اند. برادران امیدوار برای سفر بزرگ دو موتورسیكلت از انگلستان را وارد می‌كنند و آنها را به خوبی تجهیز می‌كنند و آن هم با وسایل مختلف كه مایجتاج را هم شامل می‌شود. آنها موتورسیكلتی را انتخاب كردند كه بتوانند راحت در كوره راه‌ها و مناطق جنگی رفت و آمد كنند چون موتور راحت سوار كشتی می‌شود و هزینه حمل پایینی داشت.

حتی با وانت‌بار هم می‌شد آن را حمل كرد. لحظه موعود فرا رسید تا آنها در شهریور 1333 راهی دیارهای دوردست شدند. در ابتدای سفر و قبل از اینكه آنها از زیر قرآن رد شوند پدرشان در دفتر یادبود سفر و در اولین صفحه‌اش چنین می‌نویسد: «نمی‌توانم خود را راضی كنم كه دو پسر خود را بلكه تا ابد نبینم ولی چه كنم كه تنها خوشبختی‌ام سربلندی ایران و ایرانی‌ است و برای خاطر آن دو پسرم، را برای بلندكردن این نام می‌خواستم و مبلغ 60 هزار ریال جهت كمك هزینه و پیشرفت به هدفشان می‌دهم و خودشان را به خدا سپرده و موفقیت آنها را از خداوند خواهانم. علی‌اكبر امیدوار و سفر این دو برادر كه كوله‌بارهایشان را روی دو موتورسیكلت بسته بودند آغاز شد.

عبور از سرزمین تریاك

برادران امیدوار از طریق مرز افغانستان خاك ایران را ترك كردند و سفر دور دنیا را با حركت خاور دور آغاز كردند.عیسی امیدوار می‌گوید: «در هر پاسپورت ما 90 دلار پول موجود بود. یعنی 180 دلار!» به نظر شما كم نیست؟ اما این دو برادر زرنگ‌تر از این حرف‌ها بودند. آنها به هر شهری كه پا می‌گذاشتند یك نمایشگاه از آثار هنری و تاریخی ایران آن هم با عكس‌های بزرگ و دیدنی، برگزار می‌كردند. آنها در تمام شهرهای بزرگ این كار را كردند و اولین شهر، كابل بود. آنها از كابل به كراچی پاكستان و از آنجا به جنوب هندوستان رفتند. سپس از گشتن شهر به شهر هندوستان به سیلان رفتند اما برپایی نمایشگاه‌ها را در دانشگاه‌ها و سفارتخانه‌ها و ملاقات با مقاومات بالای كشوری فراموش نمی‌كردند.

آغاز علاقه به روزنامه‌‌نگاری و عكاسی

برادران امیدوار هشت ماه در جنوبی‌ترین نقطه هندوستان ماندند و اما به غیر از جهانگردی كار جدیدی را شروع كردند. كاری كه آن زمان درآمد فوق‌العاده‌ای داشت و شاید هم به غیر از كشور ما الان هم در تمام دنیا درآمد خوبی دارد. این بار درست حدس زدید. روزنامه‌نگاری و عكاسی.

آنها برای مجلات محلی‌ هندوستان و حتی روزنامه‌های كثیرالا‌نتشار عكس و مطلب و گزارش تهیه می‌كردند و پول خوبی می‌گرفتند به طوری كه در كمتر از یك ماه یك دوربین فیلمبرداری گران‌قیمت لایكا 35 میلیمتری خریدند كه فقط با آن می‌شد یك فیلم با كیفیت سیاه و سفید ساخت چون هنوز اصلاً فیلم رنگی اختراع نشده بود. كار آنها آنقدر گرفته بود كه جواهر لعل نهرو نخست‌وزیر وقت هندوستان و حتی رییس‌جمهور هند هم فرم یادبود برادران امیدوار را امضا كردند. اما هندوستان پایان كار نبود. آنها به سمت شرق آسیا می‌روند و سر از نپال در می‌آورند. برمه، لائوس و تایلند كشورهایی بودند كه برادران امیدوار از آنها عبور كردند. اما از درآمدزدایی غافل نبودند. آنها باید خرج سفرشان را درمی‌آوردند. بر پایی نمایشگاه‌ها و اجرای برنامه‌های رادیویی، می‌توانست هم درآمدزا باشد و هم اینكه تجربیات سفر را به همه مفت هدیه بدهد مگر نه؟

اولین فیلم مستند امیدواران

امیدواران موتورسیكلت‌هایشان را سوار كشتی كردند و به اندونزی رفتند و سپس سر از قاره پنج درآوردند. قاره عجیب و غریب استرالیا كه با دیدن نام استرالیا رنگ زرد به یادمان می‌آید و شاید مسابقه فوتبال هشت آذر سال 1376 ایران استرالیا در ملبورن، برادران امیدوار حدود یك سال هم استرالیا میان یکی از قدیمی‌ترین بومیان ساكن استرالیا بودند ماه‌ها زندگی كردند و عیسی هم پس از گذراندن یك دوره فشرده فیلمبرداری در سیدنی و خرید یك دوربین فیلمبرداری همراه به سه لنز ، اولین فیلم مستندشان را از زندگی قبایل بومی استرالیا تهیه كردند. .

آمریكا از بالا به پایین

پس از خداحافظی امیدواران ایرانی آنها از قطب شمال به سمت قسمت مركزی قاره آمریكا حركت می‌كنند. هدف آنها از سفر به قاره آمریكا این بود كه بفهمند انسان‌های اولیه از چه طریقی به قاره آمریكا راه پیدا كرده‌اند. عبدالله و عیسی با دو موتورسیكلت‌شان و پس از نشست‌های مختلف در دانشگاه‌ها و چاپ مطالب و عكس‌ها در مجلات و روزنامه‌ها سفر خود را به سمت آمریكای لاتین ادامه دادند. مكزیك اولین كشوری بود كه برادران وارد آن شدند. آنها یك سال درمكزیك ماندند و سپس كشورهای كوچولوموچولوی آمریكای لاتین را رد كردند و به پایتخت كلمبیا رسیدند. دیگر از آنجا رودخانه و آب بود و موتور جوابگو نبود. پس باز هم با یك هواپیمای یك موتوره روی آب رودخانه‌ها فرود آمدند و 13 روز روی رودخانه پوتومایو با یك قایق مسافرت كردند.

این دو برادر سخت‌كوش حدود سه ماه خود را برای سفر به قلب آمازون آماده كردند و به جستجوی بكرترین قبایلی كه با تمدن امروزی خو نگرفته بودند، رفتند. آنها با یك قایق همراه با 500 كیلو بار به منطقه میتو رفتند، 10 روز روی آب بودند تا به قبیله یاگوا یعنی وحشی‌ترین قبیله آمازونی رسیدند.

در سال 1337 امیدواران در جنوب آمریكا و در بین قبایل مختلف بودند. وحشی‌ها عاشق برادران بودند چون عیسی و عبدالله چند باكس سیگار خوب آمریكایی با خود برده بودند و عقب افتاده‌ها عاشق سیگار بودند عیسی و عبدالله با این آمازونی‌های آدمخوار به شكار هم می‌رفتند اما سیگار نمی‌گذاشت كه خودشان هم شكار شوند. حتی این دو برادر در مراسم عبادی آنها هم شركت می‌كردند و با آنها غذا هم می‌خوردند. و جالب اینجا بود كه روسای این قبایل بهترین لباس‌های قبیله‌شان (جی‌بارو) را شامل پر طوطی، استخوان مار و پربال‌های سوسك‌های آفریقایی بود، به عنوان یادگاری به برادران امیدوار هدیه كردند. جالب اینجاست بدانید كه جی‌باروها حرفه‌ای‌ترین شكارچیان انسان هستند كه سر دشمنانشان را می‌برند و آنها را نگه‌داری می‌كنند و با استفاده از هنری كه در طی سال‌های درازی به دست آوردند، كله را جوشانده و كوچك می‌كنند. یكی از كارهای كوچك شده كه متعلق به یك زن بود به برادران امیدوار هدیه شده است. ببینید سیگار چه‌ها كه نمی‌كند. با این همه ضرر و زیانی كه دارد حداقل به درد برادران امیدوار خورد. راستی اگر شما جای آن دو برادر بودید شب‌ها در این قبایل خوابتان می‌برد؟

ژیان، بهترین برای سفر برادران امیدوار

حتما شركت سیتروئن را می‌شناسید. این شركت فرانسوی در بدو ورود این دو برادر به شهر پاریس از آنها جدیدترین محصولش را به امیدواران هدیه می‌كند. یك ژیان سیتروئن كابین‌دار. اگر به سعدآباد و موزه برادران امیدوار بروید این ژیان در یك محفظه شیشه‌ای قرار گرفته است كه تصاویر روی ژیان و نقشه‌ها و كلمات بسیار دیدنی هستند. برادران امیدوار پس از آماده‌كردن تداركات سفر بعدی در اروپا با بازگشت به ایران، سفر اولشان با همان دو موتورسیكلت بریتانیایی در سال 1339 به پایان می‌رسانند.

سفر به آفریقا

استراحت بین سفر اول و دوم برادران امیدوار فقط سه ماه است. آنها پس از آب‌بندی سیتروئنشان در خیابان‌های تهران موتورسیكلت‌ها را به تاریخ می‌سپارند و با ژیانشان به سمت آفریقا راه می‌افتند. برادران امیدوار اول به كویت می‌روند و سپس از كویت به سمت عربستان راه می‌افتند. و سریع در صحرای لم یزرع راهشان را ادامه می دهد . ژیان آنها در طوفان شن غرق می‌شود و نیمی از سیتروئن در شن‌های متحرك فرو می‌رود. در عرض 6 روز ذخیره آب و غذای امیدواران به اتمام می‌رسد و آنها در حالی كه امید به زنده‌بودن را از دست داده بودند به صورت معجزه‌آسایی توسط یك سری اعراب بدوی كه به صورت اتفاقی از آن محل می‌گذشتند نجات می یابند. شترها ژیان را از زیر خروارها شن بیرون می‌كشند و شاید اگر یك روز دیرتر از آنجا عبور می‌كردند، عیسی و عبدالله مرده بودند

البته سیتروئن از نوع متحرک جلو بود و برای مناطق شن‌زار مناسب بود اما برادران مشكل داشتند. به همین خاطر در كویت تور سیمی بلندی را تهیه كردند تا هر وقت در باتلاق شن گیر كردند آن را پهن كنند و ژیان را روی سیم هل دهند تا به جلو برود. این كار وقت زیادی می‌گرفت و شاید روزها فرصت لازم بود تا مسافت كوتاهی طی شود. آنها به كعبه رسیدند از عربستان و مكه و مدینه و مراسم حج عمره فیلم مستند تهیه كردند. عیسی امیدوار در این زمینه می‌گوید: « با هزار ترس و لرز در موقعیت‌های مناسب از مكه و مدینه و مراسم حج عمره فیلم گرفتیم و این سومین فیلم مستندی بود كه از كعبه تهیه شد.» آنها پس از عربستان از طریق دیار سرخ خود را به كشور سودان رساندند و مسیر خود را به قسمت مركزی قاره آفریقا ادامه دادند و با ژیان قدرتمندشان وارد جنگل‌های سرسبز و تو در تو و پر از گوریل و میمون و مار شدند. اما جاهایی بود كه مجبور شدند ژیان را رها كنند و با پای پیاده راه بردند. آنها باز هم به قبایل بسیار عقب افتاده رسیدند و با معجزه سیگار با آنها دوست شدند و چند ماهی هم با آنها زندگی كردند و با اجازه آنها دو فیل عظیم‌الجثه شكار كردند و عاج های دو فیل نگون بخت را به عنوان یادگاری برداشتند.

زنگ ‌باری‌های ایرانی

برادران امیدوار همه جای آفریقا را گشتند و حتی به جزیره زنگ بار هم رفتند و ایرانی‌هایی را كشف كردند كه از قرن‌ها پیش به شرق آفریقا سفر كرده بودند. در واقع عده بسیاری از شیرازی‌ها و كازرونی‌ها به این نقطه از آفریقا مهاجرت كرده بودند و در آن مناطق به شیرازی شهرت داشتند.

امیدواران ایرانی تمام جاده‌های سخت و طاقت‌فرسا را پیمودند ،بالاخره با یك ژیان كابین‌دار سفر كردن و واردشدن به جنوب آسیا توسط دو ایرانی آسیایی كاری بس بزرگ بود.

بازگشت شكوهمندانه به وطن

برادران پرافتخار امیدوار پس از گذشت 10 سال در سال 1343 به وطن بازگشتند و با استقبال با شكوه در تهران مواجه شدند. آوازه آنها علاوه بر رسانه‌های ایرانی، رسانه‌های خارجی را هم در برگرفته بود.عیسی و عبدالله امیدوار فیلم‌های مستندشان را كه بهترین كمپانی‌های اروپایی و آمریكایی كار تدوین آنها را به عهده گرفته بودند در سینماهای ایران نمایش دادند.

 

مطالب گذشته

واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا در گرو تعیین گروه
فیات دو هفته خودرو تولید نمی كند
فروش هشت مدل از محصولات تویوتا در امریکا ممنوع شد
تولید هشت هزار دستگاه سمند در سایت ونزوئلا
مروری بر فروش و پیش فروش ویژه سایپا دیزل به مناسبت دهه فجر
Nissan GT-R
مدیر عامل جدید جنرال موتورز
افزایش 43 درصدی مراجعه کنندگان به مراکز معاینه فنی خودروها
تغییر تاریخ مسابقات اتومبیلرانی سرعت ایران
برنامه تویوتا برای افزایش میزان فروش
حضور فعال زامیاد در نمایشگاه خودرو اصفهان
فولادگر: نمایشگاه اصفهان آوردگاه صنعت خودروسازی
بازدید رئیس جمهور موریتانی از ایران خودرو
جدیدترین قیمت خودرو سواری در بازار (سری 1)
ارزیابی امدادخودرو سایپا برای دریافت جایزه تعالی سازمانی
تغییر چهره لامبورگینی مورسیه لاگو
درخواست موریتانی برای خرید 750 خودرو از ایران خودرو (خبر خودرو ؛ ایران خودرو)
اعضای گروه تخصصی خودرو منصوب شدند (خبر خودرو)
«آلتیما» در تقابل با «بنز C350» (خواندنی از دنیای خودرو)
تعمیر رایگان خودروهای معیوب تویوتا (خبر خودرو)
وانت شوکای زامیاد مجهز به سیستم فرمان هیدرولیک شد (خبر خودرو)
عکس های اتومبیل Mercedes Benz CL-Class W216 محصول 2008 (تصاویر خودرو)
2010 Alfa Romeo MiTo 1.4 MultiAir (تصاویر خودرو)
جدال لامبورگینی رونتون 2008 با جت جنگنده تورنادو ! (فنی مهندسی ؛ خواندنی)
برترین موتورهای سال 2010 (خواندنی ؛ فنی مهندسی)
مصاحبه با نیما شاهرخ‌شاهی ؛شوماخر یا فراری؟ مساله‌ این است (خواندنی از دنیای خودر)
مرسدس بنز مک لارن SLR 722 GT (فنی مهندسی)
مزدا 3 ایران
هیوندای سانتافه جی ال اس 2007
هیوندای آزرا

Google Pagerank m�r�s, keresooptimaliz�l�s آرشیو ماهانه
بهمن 1388
دی 1388
نظر سنجی
+ کدوم تیم طرفدار بیشتری داره ؟
-
-
-
-
آمار كلی وبلاگ
نویسندگان morteza

آمار وبلاگ بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
بازدید های این ماه :
بازدید های ماه قبل :
کل بازدید ها :
تعداد کل مطالب :

اطلاعات بیشتر
صفحات جانبی
[cb:extrapage_title],

Copy Right 2010
Theme Design By Bia2Clip.Org Group Designer