تبلیغات
دنیای خودرو

.:. امروز :
   
 
آرشیو موضوعی
پیوندها
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
لیگ برتر والیبال
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
عکسهای هالیوودی
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
ویرانه ی دل
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
دنیای خودرو
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
خرید و فروش حواله خودرو
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
عکس--دانلود--موزیک
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
ایستگاه دانایی
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
بررسی مسائل سیاسی و فرهنگی
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
بهترین سایت دانلود نرم افزار های روزدنیا
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
عشق آسمانی
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
ترفندستان
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
دنیای خودرو
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
ترفند کامپیوتر
دانلود کلیپ موبایل
عکس های کمیاب
تفریحی,سرگرمی,لطیفه
بهترین ترفند ها وآموزشها
امكانات
ابر برچسب ها
سیمکای آلمان , پورشه باکستر , porsche , كمپانی , خبر خودرو , اس ال , مرسدس اس ال , پورشه , ب‌ام‌و , خارجی , ماشین , لندروور , خودرو , کمپانی پورشه , سواری , كیفیت , عکس ماشین , مصرف , تصاویر خودرو , بی ام و , آئودی , EFI , اسپرت , عکس , فولكس‌واگن , مرسدس , چهارچرخ , چرخ , کمپانی , خودروهای خارجی ,

تبلیغاتدنیای‌خودروـ چیا فوأدی: دو تصویر از گذشته دایی وجود دارد. دو تصویری كه به نوعی پایه‌گذار روزهای كنونی شهریار فوتبال ایران و بهترین گلزن جهان است. تصویر اول علی دایی یك جوان قد بلند و درس‌خوان است كه از اردبیل به تهران آمده است. دانشجوی رشته مهندسی متالوژی دانشگاه صنعتی شریف در زمین چمن دانشكده متالوژی آنقدر خوب فوتبال بازی می‌كرد و گل می‌زد كه خیلی سریع به تیم فوتبال دانشگاه دعوت شد .

15 سال پیش تیم فوتبال دانشگاه تهران و شریف مقابل هم قرار گرفتند. در این بازی حساس بین دانشگاهی مربی تیم دانشگاه تهران یك مدافع قد بلند را مامور مهار دایی شماره 9 می‌كند. همین كار تاكتیكی سرمربی دانشگاه تهران باعث شد تا روی یك جنگ هوایی در لحظات پایانی سر علی دایی به شدت بشكند و خون روی چمن خودنمایی كند، او را چند دقیقه بیرون می‌برند اما سرمربی تیم شریف حاضر نیست دایی را به هیچ قیمتی تعویض كند.

دایی با سر باندپیچی شده وارد زمین می‌شود. مربی دانشگاه تهران تا سر باند پیچی شده دایی را می‌بیند به مدافعش می‌گوید بی‌خیال دایی شود، چون سرش باند پیچی شده و دیگر نمی‌تواند سر بزند. در همان آغاز نیمه دوم روی یك سانتر عادی، شماره 9 دانشگاه شریف نشان داد كه تعصب و غیرت دارد، او با یك ضربه سر تنها گل آن بازی را به ثمر رساند. به گفته خود دایی قسمتی از توپ خونی شده بود ...!

این تصویر در اذهان همان كسانی كه بودند، ماند، دایی پس از آن گل باز هم كنترل شد اما تهرانی‌‌ها نتوانستند به شریفی‌ها گل بزنند. او از همان روزها یك مهاجم خطرناك بود، گرچه دایی قبل از اینكه درس بخواند و شریفی شود، در شهرش در باشگاه استقلال اردبیل بازی می‌كرد. آن روز كه دایی با كله خونی گل زد، تیم تاكسیرانی او را خواست. او به تاكسیرانی رفت و آنجا هم گل می‌زد. اما تاكسیرانی تیمی نبود كه علی دایی در آن دیده شود. او با سبیل دهه شصتی و استیل محكمش گل‌های فراوانی برای تاكسیرانی به ثمر رساند تا اینكه مورد توجه ناصر حجازی قرار گرفت. حجازی آن روزها یعنی اوایل دهه 70 سرمربی باشگاه بانك تجارت بود كه در رقابت‌های دسته اول تهران بازی می‌كرد و ورود به بانك تجارت آغاز روزهای طلایی دایی بود.

تصویر دوم

دایی پس از انتقالش به بانك تجارت حدود 50  هزارتومان گرفت. زمانی كه او در بانك تجارت بازی می‌كرد، یك پیكان جوانان قهوه‌ای روشن خرید. بازی‌های بانك تجارت در ورزشگاه شیرودی انجام می‌شد. در همان سال اول حضور علی دایی در بانك تجارت گل‌های حساسی را برای بانك تجارت به ثمر رساند. در پایان یكی از بازی‌ها یك خبرنگار سعی می‌كند تا به نوعی به علی دایی نزدیك شود. در اوایل دهه 70 تهران فقط افراد پیگیر فوتبال تهران می‌توانستند به ورزشگاه امجدیه بروند و بازی‌های تیم‌های غیراستقلال و پرسپولیس را ببینند. خبرنگار به علی دایی و پیكانش نزدیك می‌شود. پیكان دایی تر و تمیز است. دایی ساكش را در صندوق عقب ماشینش نمی‌گذارد و ترجیح می‌دهد تا ساك بزرگش را روی صندلی‌های پشت راننده قرار دهد. خبرنگار كه می‌خواهد خودش را یك تماشاگر فوتبال نشان دهد به او نزدیك می‌شود، تودوزی پیكان عوض شده است. روكش روی داشبورد، یك روكش پشم بزی قهوه‌ای رنگ است، درست مثل رنگ خود پیكان جوانان دایی. یك پخش گران قیمت روی خودرو است دایی مرتب به آسمان نگاه می‌كند و نگران این بود كه نكند باران پاییزی ببارد و پیكان جوانان دوباره به كارواش احتیاج داشته باشد. خبرنگار دیگر كاملاً به دایی نزدیك شده است. لاستیك‌های زیر پدال از تمیزی برق می‌زنند. دایی به پیكانش حسابی رسیده است. خبرنگار به دایی می‌گوید: تو به هیچ جا نمی‌رسی ... دایی برمی‌گردد و خبرنگار از ترس از دایی فاصله می‌گیرد. دایی می‌خندد و می‌پرسد: «چی‌ ها، خبرنگار ادامه می‌دهد: جدی می‌گم، با این استیل بازی تو به هیچ جا نمی‌رسی، فقط بلدی اون جلو گل بزنی

دایی باز هم می‌خندد و به شیشه‌های پیكان نگاه می‌كند، خبرنگار همچنان انتقاد می‌كند: تو باید یاد بگیری كه دریبل بزنی، ولی به نظر من تو به جایی نمی‌رسی، بهتره فوتبال رو ول كنی و بچسبی به یه كاره دیگه ...!» دایی همچنان می‌خندد و با آرامش می‌گوید: باشه، تو راست می‌گی، من به جایی نمی‌رسم، حالا خیالت راحت شد؟» خبرنگار كمی پرروتر شده و كمی نزدیك‌تر می‌شود، جدی گفتم، فكر می‌كنی شوخی می‌كنم. خیلی مونده تا به امثال محمدخانی و پیوس برسی. دایی ناگهان به سمت درب خودرو خم می‌شود، خبرنگار چشمش به زنجیر فرمان می‌افتد، می‌خواهد فرار كند و حسابی ترسیده است، دایی بیرون می‌آید كه خبرنگار چند متر دور شده است، دایی در حالی كه می‌خندد به او می‌گوید: بیا جلو و این سررسید بانك تجارت رو بگیر، شاید به دردت بخوره. این خاطرات واقعی است. اما باورش مطمئناً سخت است، این دایی كجا و آن دایی كجا؟

همه می‌دانند

داستان رشد و پیشرفت دایی را همه كمابیش می‌دانند، او برخلا ف پیش‌بینی آن خبرنگار به همه جا رسید و آقای گل جهان هم شد. اما داستان ماشین‌بازی دایی به آنجا باز می‌گردد كه دایی پس از درخشش در جام‌ ملت‌های آسیا 1996 مورد توجه مسوولان باشگاه آرمینیا بیله‌فلد آلمان قرار گرفته بود. وارد بوندسلیگا شد، حضور او در كشوری كه كمپانی بزرگ خودروسازی مثل مرسدس‌بنز، ب‌ام‌و، پورشه، آئودی، اپل و فولكس‌واگن را در خود دارد، باعث شد تا دایی كه در اوایل دهه 70 به آن پیكان جوانان قهوه‌ای كم رنگش اهمیت بسیاری می‌داد خود را در میان خودروسازهای نامی جهان ببیند. مسلماً او دلش می‌خواست كه سوار محصولات این خودروسازها شود، خواسته‌ای كه در آن زمان برای فوتبالیست‌ها رویا محسوب می‌شد.

دایی با درخشش در بیله‌فلد مورد توجه اوتمار هیتسفیلد قرار گرفت تا لباسی فاخر بایرن مونیخ را بپوشد، باشگاهی كه سال‌ها بعد هم علی كریمی را به خدمت گرفت. دایی درست از زمانی كه بایرن مونیخی شد سوارشدن به خودروهای رویایی را آغاز كرد. او لوكس‌سواری را با ب‌ام‌و شروع كرد و سری‌های مختلفش را خرید و فروش می‌كرد، انواع پورشه و آئودی‌های خوش‌رنگ زیر پای بهترین گلزن جهان بارها در خیابان‌ها و جاده‌های آلمان رانده شده‌اند، دایی محصولا فولكس‌واگن را هم زیر پایش دیده است اما توجه ویژه او به محصولات مرسدس‌بنز بود. دایی عاشق بنز است و آپشن‌هایش را دوست دارد. همین باعث شد كه او باراباس مشكی رنگش را به تهران بیاورد. این نكته در نوع خود جالب است كه اكثر ماشین‌های دایی، مشكی‌رنگ بودند.

دایی سال 1378 از بایرن‌مونیخ به هرتابرلین رفت و سه سال در این باشگاه ماند و به تست زدن ماشین‌های مدل بالا ادامه داد. اما سال 82 كه دایی به ایران بازگشت تا در پرسپولیس بازی كند، باراباس دوست‌داشتنی‌اش پشت مرز گیر كرد، دایی باید در مرز بازرگان هزینه گمرك را كه حدود 80 میلیون تومان بود پرداخت می‌كرد تا بتواند ماشینش را وارد كشور كند اما هر كس دیگر هم جای علی دایی بود دلش راضی نمی‌شد كه این پول را پرداخت كند. البته علی دایی چون یك گلزن ملی هم بود حق داشت تا تقاضای ورود باراباس به كشور را بدون پرداخت گمرك داشته باشد. باراباس دایی در گاراژ گمرك ماند و دایی در تهران دست به دامن هر كسی شد نتوانست باراباس را آزاد كند، اما محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت ترتیبی داد تا رخش دایی از قفس آزاد شود. باراباس دایی وارد خیابان‌های تهران شد و مدت‌ها دایی با این باراباس راند. دایی پس از این باراباس بنزهای دیگری را هم آزمایش كرد كه آخرین آن همین بنز Sكلاس است كه زیر پایش قرار دارد.

فعالیت‌های اقتصادی دیگر دایی

علی دایی اكنون علاوه بر داشتن سمت سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، عضو هیات مدیره باشگاه سایپا است. او دو فصل پیش سایپا را قهرمان لیگ برتر كرد تا منتقدانش در جام جهانی حسابی ساكت شوند. پوشاك ورزشی دایی در چندین نقطه خوب تهران نمایندگی دارد و حتی الان پوشاك تیم‌های ملی را هم می‌دهد. دایی خرید و فروش خودرو انجام نمی‌دهد، اما فعالیت‌های اقتصادی او فقط مربوط به فوتبال نیست. او در ساخت و ساز هم سرمایه‌گذاری می‌كند. مارك دایی را اكنون همه می‌شناسند. درخانه‌اش هنوز نشانه‌های سنتی او دیده می‌شود. او بسیار میهمان‌نواز است. می‌گویند شمعدان‌ها‌ و میزهای خانه‌اش نشان می‌دهد كه او به آثار قدیمی علاقه خاصی دارد. می‌گویند دایی به نور كم علاقه‌مند است. لوسترها و آباژورهای خانه‌اش اكثر اوقات خاموش است. شاید این مساله به نمادی از زندگی خصوصی دایی باشد كه هیچ‌گاه در مطبوعات روز امكان مطرح‌شدن نیافته است. او عشق خودروهای مدل بالاست و اطلاعات خوبی در مورد خودرو دارد. می‌گویند اشكالات فنی خودروها را هم به خوبی تشخیص می‌دهد.

مرد موفق در تجارت

علی دایی علاوه بر فوتبال در تجارت هم موفق است. اما جالب است بدانید او افراد بی‌بضاعت و امور خیریه دریغ نكرده است. او بارها مجانی بازی كرده است بازی‌هایی كه در تمام دنیا هزینه‌‌های ناشی از فروش بلیت‌هایش به امور خیریه اختصاص پیدا كرده است.

دایی جهانی‌تر می‌شود یا ...

دایی با تیم ملی به جام جهانی می‌رود یا نه؟ این مهمترین سوالی است كه این روزها ذهن همه را به خود مشغول كرده است. سرمربی تیم ملی با افكار اقتصادی‌اش خوب پیش رفته، یك مهندس متالوژی است كه از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شده است. اگر او تیم ملی را به جام جهانی ببرد جهانی‌تر از این حرف‌ها می‌شود اما همان‌طور كه منتقدین سرسخت او معتقدند اگر دایی با تیم ملی نتیجه نگیرد باید ایران را ترك كند؟ گرچه دایی سیتی‌زنی یك كشور خارجی را هم دارد. شاید روزی دایی در آنجا یك پمپ‌بنزین بخرد. كسی چه می‌داند؟

 


مطالب گذشته

واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا در گرو تعیین گروه
فیات دو هفته خودرو تولید نمی كند
فروش هشت مدل از محصولات تویوتا در امریکا ممنوع شد
تولید هشت هزار دستگاه سمند در سایت ونزوئلا
مروری بر فروش و پیش فروش ویژه سایپا دیزل به مناسبت دهه فجر
Nissan GT-R
مدیر عامل جدید جنرال موتورز
افزایش 43 درصدی مراجعه کنندگان به مراکز معاینه فنی خودروها
تغییر تاریخ مسابقات اتومبیلرانی سرعت ایران
برنامه تویوتا برای افزایش میزان فروش
حضور فعال زامیاد در نمایشگاه خودرو اصفهان
فولادگر: نمایشگاه اصفهان آوردگاه صنعت خودروسازی
بازدید رئیس جمهور موریتانی از ایران خودرو
جدیدترین قیمت خودرو سواری در بازار (سری 1)
ارزیابی امدادخودرو سایپا برای دریافت جایزه تعالی سازمانی
تغییر چهره لامبورگینی مورسیه لاگو
درخواست موریتانی برای خرید 750 خودرو از ایران خودرو (خبر خودرو ؛ ایران خودرو)
اعضای گروه تخصصی خودرو منصوب شدند (خبر خودرو)
«آلتیما» در تقابل با «بنز C350» (خواندنی از دنیای خودرو)
تعمیر رایگان خودروهای معیوب تویوتا (خبر خودرو)
وانت شوکای زامیاد مجهز به سیستم فرمان هیدرولیک شد (خبر خودرو)
عکس های اتومبیل Mercedes Benz CL-Class W216 محصول 2008 (تصاویر خودرو)
2010 Alfa Romeo MiTo 1.4 MultiAir (تصاویر خودرو)
جدال لامبورگینی رونتون 2008 با جت جنگنده تورنادو ! (فنی مهندسی ؛ خواندنی)
برترین موتورهای سال 2010 (خواندنی ؛ فنی مهندسی)
مصاحبه با نیما شاهرخ‌شاهی ؛شوماخر یا فراری؟ مساله‌ این است (خواندنی از دنیای خودر)
مرسدس بنز مک لارن SLR 722 GT (فنی مهندسی)
مزدا 3 ایران
هیوندای سانتافه جی ال اس 2007
هیوندای آزرا

Google Pagerank m�r�s, keresooptimaliz�l�s آرشیو ماهانه
بهمن 1388
دی 1388
نظر سنجی
+ کدوم تیم طرفدار بیشتری داره ؟
-
-
-
-
آمار كلی وبلاگ
نویسندگان morteza

آمار وبلاگ بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
بازدید های این ماه :
بازدید های ماه قبل :
کل بازدید ها :
تعداد کل مطالب :

اطلاعات بیشتر
صفحات جانبی
[cb:extrapage_title],

Copy Right 2010
Theme Design By Bia2Clip.Org Group Designer